Кой ще спечели от изтеглянето на американските войски от Германия?

Наскоро САЩ обявиха, че ще изтеглят близо 12 000 свои военнослужещи от Германия, 50% от които ще бъдат пренасочени към други натовски държави, като Белгия, Италия и Великобритания, а останалите ще се завърнат в родината.

Германия бе на челна позиция в конфронтациите от Студената война между САЩ и бившия СССР и водеща сила на европейската икономика. Затова нейната стратегическа позиция е очевидна. Това е и основната причина за разполагането на американски военни сили в Германия, считана за един от най-важните съюзници на САЩ в Европа, пише Радио Китай.

Американският президент Доналд Тръмп бе откровен: "Германия не плаща за разполагането на американски военни. Ако Берлин увеличи военните си разходи, ще преразгледаме въпроса." Наблюдателите са на мнение, че очевидно големият брат иска да даде урок на малкия.

На пръв поглед изглежда, че Полша може да постигне стратегическите си цели, приемайки американските войски.

Много военни експерти обаче се съмняват дали тя наистина ще се превърне в по-безопасна страна, ако вътрешният разрив в НАТО се задълбочи. Освен това проблемът с поделянето на военните разходи остава неразрешен. Ако тези два въпроса не бъдат договорени правилно, разквартируването на военните части не може да се реализира.

„САЩ от една страна продължават да отслабват доверието на своите съюзници, а от друга да губят силите на НАТО. Това е стратегическо самоубийство“, каза Питър Конли, експерт в американския Център за стратегически и международни изследвания.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция 24 Chasa!

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here