"България ще получи близо 29 милиарда евро от новия бюджет на ЕС", заяви тържествено от Брюксел премиерът на България Бойко Борисов, срещу когото стотоци хиляди българи от страната и чужбина 13-ти ден протестират, искайки неговата оставка заради корупция и липсата на върховенство на закона.
"Това е голям успех за нашата страна, тъй като България получава повече пари за новия период в сравнение с предишния и това при положение, че на ниво ЕС новата финансова рамка е с 62 милиарда по-малко от предишния бюджет, заяви Борисов, който отбеляза, че до 2027 г. ще получим близо 1 милиард евро повече, отколкото през настоящия период", обяви премиерът Бойко Борисов в профила си във „Фейсбук“.
Но реалността е много по-различна от изкривената "истина" в главата на най-неукия и корумпиран според българските граждани премиер в света, пише журналистът Стоян Тончев от "Либерта".
Какво всъщност ще получи България от Фонда за възстановяване и европейския бюджет за финансиране на европроекти, и какво ще трябва да даде?
Първо, важно е да се отбележи, че финансовата рамка на ЕС е с 62 милирда евро по-малко от бюджета в предходния програмен период заради излизането на Великобритание от ЕС и онова с милиарда "повече" за България няма нищо общо с незнаещия чужди езици Борисов, който не е участвал активно в преговорите, поради невъзможността му да разбира смисъла и свойствата на проведените разговори и срещи между евролидерите.
Относно отпуснатите средства от Фонда за възстановяване (за справяне с икономическите последици от коронавируса), единственото сигурно към момента е, че за да ползва отпуснатите пари – като грантове и заем, България първо трябва да внесе 3,5 милиарда евро във Фонда, за да има достъп до средствата, които се разпределят на държавите-членки от общите 750 млрд. евро. Известно е, че България няма тези 7 милиарда лева и, за да се сдобие с тях, трябва да изтегли пореден външен заем в този размер. Не случайно депутатите на ГЕРБ, ДПС, НФСБ и ВМРО гласуваха през 2019 г. таванът за теглене на държавен заем да бъде до 10 млрд. лева.
Общо във Фонда за възстановяване са зачислени 750 млрд. евро при съотношение 390:360 грант/кредит, или около 52% грант към 48% кредит. За България се отпускат 12 млрд. евро, като това означава, че над 5 млиарда евро са под формата на заем. Така напрактика с предвидените за България 12,3 милиарда от Фонда, българските данъкоплатци вече са задължнели с между 8-9 милиарда евро. А усвояването на останалите средства под формата на грант ще се случва при строг контрол на представен предварително план за възстановяване и при режим на следене за спазване на върховенството на закона в страната, което означава, че България най-вероятно ще бъде наказана и няма да получи цялата сума, така желана от Борисов и чакащата на "трапезата" мафия и олигархия.
Борисов умишлено говори на ангро за 29 милиарда евро за България от ЕС, вероятно по навик от пачките по 500 евро в нощното му шкафче, които трупа и се изнасят в чужбина, но всъщност нещата не стоят така!
От 29 милиарда евро трябва да бъдат извадени парите от Фонда за възстановяване (12 милиарда евро) и така получаваме сумата от 17 милиарда евро, която е рамката за България в новия програмен период до 2027 г. От тези 17 милиарда евро, които ще се усвояват по европрограми, най-вероятно голяма част от тях няма да стигне до "чекмеджетата", защото, изхождайки по предходните периоди, поради некадърността на калинкизираната администрация на мутрите и мафията в изпълнителната власт и Общините, България успява да усвои едва между 50-60% от евросредствата, предвидени за нея. А освен това много често се налагат и многомилионни наказателни корекции от ЕК за неправилно усвояване и законорушения. Към това трябва да се прибави и годишният членски внос на държавата ни към ЕС, който възлиза на 700-800 милиона евро на година, или 4,9-5,6 милиарда евро за 7 години.
Сметката след чертата
От общо 29 милиарда евро, за които е ясно, че България няма да получи в пълен размер, българските данъкоплатцие трябва да осигурят:
– 3,5 милиарда евро вноска към Фонда (които ще бъдат набавени чрез натрупване на нов външен дълг и върху които ще се начисли лихва):
– 5 милиарда евро са отпуснати под формата на заем, които ще трябва да бъдат възстановени към бюджета на ЕС:
– около 6 милиарда членски внос към ЕС за 7 години или със сигурност над 14 милиарда евро от общо 29 милиарда евро от ЕС (за които вече се знае, че България няма да усвои в пълен размер), не само няма да влязат в националната хазна, но и от нея ще трябва да бъде извадена значителна част. Ясно е, че и няма да стигнат до гражданите и бизнеса, а само до определен кръг олигарси и обръчите им от фирми с отчисления към чекмеджетата на властта.
Раздробено:
– От 12,3 милиарда евро за България от Фонда за възстановяване, като извадим 3.5 милиарда евро вноска към Фонда и 5 милиарда кредит, грантът за страната ни е само около 3,8 милиарда евро;
– От 16,7 милиарда евро за 7-годишния период, при усвояване на фондовете по европрограми от България в порядъка на 50-60%, остават 8 милиарда евро, на които винаги се налагат корекции (които изплаща българският данъкоплатец) заради закононарушения на европейското законодателство и харчове не по предназначение, а за реализиране на кражби от правителството на Борисов. След внесен членски вност към ЕС, който средно аритмитично възлиза на 5 млрд. евро, то за усвояване по европрограми, остават едва 3 милиарда евро.
При тези факти и обстоятелства и груби разчети, изобщо не е изключено България да внесе в ЕС повече от това, което ще получи до 2027 година.
И къде тогава са големите успехи на Борисов, след срещата на Съвета на ЕС, за които той говори?! Такива – няма!
Протестите за оставка на правителството продължават!
Долу мафията!
Мутри – вън!
А ето какво споделя писателят Димо Райков, който от дълги години живее в Париж:
"Прочетете внимателно докрая! Защото Денят е исторически, но и тъжен…
От страницата на г-н Емануел Макрон:
"ДНЕС Е ИСТОРИЧЕСКИ ДЕН ЗА ЕВРОПА!"
Félicitations monsieur le président. Bravo à l’Europe et Bravo à vous pour votre détermination. Vive la France Vive l'Europe. Nous sommes européens!
Планът за тотално възстановяване е приет!
Съгласието е постигнато чрез акцента върху получаването на средствата!
Затова обръщам внимание на две основни неща, които, сигурен съм, доста медии и политици у нас, ще подминат.
Най-високият критерий за получаването на милиардите ще бъде спазването върховенството на закона!
Ще се следи много стриктно!
Също така контролът върху изразходването ще бъде безкомпромисен!
И още нещо също много важно. Механизмът за получаването на помощите е следният. Една част, доста по-малката, е даром, но основната е заем, който трябва да се връща!
И накрая – понеже съм критичен писател и добре познавам нашенската народопсихология, искам да обърна внимание на един детайл от поведението на Макрон и другите големи ръководители.
Те никъде не се хвалят, че примерно са извоювали за тяхната страна повече помощ. Ето, Франция е получила 40 милиарда безвъзмездна помощ. Безвъзмездна! Тоест нищо няма да връщат.
С цели 10 милиарда повече от поисканото. Но Макрон не се хвали. Така ли е у нас? Аз лично се съмнявам като си зная хората. И бих искал да се знае колко от милиардите са безвъзмездни и колко са заем! Защото не е все едно и също дали ти ги дават даром или трябва да ги връщаш, нали?
По данни от приятел тук разбирам, че заемът, който е отпуснат за България, бил 23 милиарда. Значи безвъзмездните са 7…
Търсех, но никъде не видях Борисов или официално да се казва това. И затова не съм сигурен.
За сведение пак ще повторя – пребогатата Франция е взела само безвъзмездни 40 милиарда, с 10 повече от поисканите първоначално 30.
А Гърция, която е на нашето дередже, е взела 70 милиарда! Но никъде не съм видял нито Макрон, нито гръцкият премиер да се хвалят.
А и какви хвалби, когато тези пари всъщност са кървави…Колко хора си отидоха мърцина заради тях.
Колко страдания бяха причинени…
Затова – да, Денят е исторически. Но и тъжен…
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция 24 Chasa!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.